Advertisement

Avrupalı yetkililerin İspanya'nın 2013 bütçe açığı azaltma hedefini tutturabileceğine dair şüpheleri, ülkenin başbakanı Mariano Rajoy'un olası bir kurtarma yolunu da zorlaştırabilir.

Bütçe kuralları politikalarının denetiminin başındaki Olli Rehn, İspanyol yetkililere, önümüzdeki yıl bütçe açıklarının, gayrisafi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 4.5'e indirebilecekleri tahmininin "fazla iyimser" olduğunu söyledi. Madrid ziyaretinde Rehn ile görüşen Merkez Bankası yöneticisi Luis Maria Linde de, yasakoyucularla görüşmesine ilişkin değerlendirmesinde aynı görüşü tekrarladı.

İspanya'nın Avrupa programı için uygulamalarında olası bir yavaşlama olduğuna dikkat çeken Londra'daki Standard Chartered Bank'ın ekonomistlerinden Thomas Costerg, "2013 bütçesi ve stres testi sonuçlarının, Avrupa'nın yardımını almak için bir göz boyama olduğuna ilişkin korkular artıyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası dün AMB'nin yardıma hak kazanan ülkelerin tahvillerini almaya başlamaya hazır olduklarını söylerken, İspanyol yetkililer bu hafta da tekliften uzak durdu. Rajoy 2 Ekim'de kurtarma yardımının acil olmadığını söylerken, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos da dün gece kurtarma paketine ihtiyaç olmadığını savundu.

İspanyol tahvilleri, Rajoy'un açıklamalarından bu yana 2 gün üst üste düştü. Ülkenin 10 yıllık tahvillerinin getirisi 15 baz puan artarak yüzde 5.90'a çıktı.