Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de geçen ay artış göstermesi beklenen istihdam verisi öncesi değer kazandı. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Stoxx Europe 600 son üç haftada ilk kez haftalık kazanç sağlamaya yönlendi. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

BASF SE ve CSM NA, suksinik asit üretimi konusunda ortaklığa gideceklerini duyurmalarının ardından değer kazandı. Hunting Plc ve AMEC Plc, Deutsche Bank AG'nin bu şirketleri tercihli İngiliz petrol şirketleri olarak adlandırmasının ardından yükseldi. Dünyanın en büyük tatlandırıcı ve koku üreticisi Givaudan SA, UBS AG'nin şirketi tercih listesine almasının ardından yüzde 0.9 prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 08:04'te 272.54 puana çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Stoxx 600, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmek için sınırsız tahvil alımına yönelik bir program konusunda anlaşmaya varması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasının desteği ile bu yıl yüzde 11 yükseldi.

Sydney'de CMC Markets kıdemli traderı Tim Waterer, "Finans piyasaları, son günlerde ABD'den gelen iyi ekonomik verilerden destek alıyor. Ancak bugün açıklanacak olan ABD istihdam verisi haftanın en önemli belirleyicisi olacak" dedi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ABD'de Ağustos ayında 96,000 artan tarım dışı istihdamın Eylül ayında 115,000 artış göstermesi, işsizlik oranının ise yüzde 8.1'den yüzde 8.2'ye çıkması bekleniyor. ABD'de bu hafta açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi geçen ay 162,000 artış ile beklenenden daha iyi çıktı.