Advertisement


8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla babasının mezarının açılmasına ilişkin, gayet titiz bir çalışma yapıldığını belirterek, ''İnşallah bu hadise, Türkiye'de tekrarlanmaz'' dedi.

Ahmet Özal, Topkapı'daki Anıt Mezar'ın girişinde, babası Turgut Özal'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndan getirilmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''küçük'' bir defin işleminin gerçekleştirileceğini söyledi.

Gerekli işlemlerin yapıldığını aktaran Özal, ''Tekrar savcımıza, Adli Tıp'a teşekkür ediyorum. Gayet titiz bir çalışma yapıldı. Sonuçlar herhalde 1-2 aya kadar çıkar. İnşallah bu hadise, Türkiye'de tekrarlanmaz'' diye konuştu.

Özal, ''babasının mezardan çıkarılışı sırasında aileden kimsenin bulunmadığının'' hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

''Çünkü biz istemedik aile olarak ama bu adaletin kararıydı. Onun için açıldı. Devlet Denetleme Kurulu raporu üzerine açıldı. Savcının verdiği kararla...''

İlk bulgularla ilgili kendisinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği sorulan Özal, ''Yok daha bir şey gelmedi. Daha onun için çok erken, herhalde biraz zaman alacaktır'' dedi.

Özal, ''ailenin mezarın üzerinin toprakla örtülmesi isteği''nin anımsatılması üzerine, ''Evet biraz daha bizim kültürümüze, geleneğimize uygun olarak, mermer lahitin kaldırılması, toprak olması, insanların toprağa su dökebilmesi için...Çünkü insanlar geliyor buraya'' ifadesini kullandı.

Ailede bulunduğu belirtilen Turgut Özal'a ait saç tellerinin ilgili makamlara verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine Özal, cenazede saç tellerinden çok daha fazla doku elde edildiğini anlatarak, ''Çünkü sadece kemik değil, biliyorsunuz gövdenin kendisi yapı olarak, hatta iç organlarla beraber 5 senede çürümesi gereken şey 20 senedir çürümemiş'' diye konuştu.

Özal, ''bulunan doku örneklerine ilişkin değişik iddialar da olduğu'' yönündeki soruyu, ''Hayır, benim danışmanım kendisi de oradaydı, avukatım da oradaydı. Adli Tıp Kurumu Başkanı'yla görüştüm, aynen öyle duruyor. Konuyu teknik olarak yorumlayamam. Dini açıdan da yorumlayamam çünkü o benim haddimi aşar'' şeklinde yanıtladı.

Yeniden defin işleminin devlet töreni ile yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, ''Evet öyle tahmin ediyorum'' dedi.

Bu arada, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ve kızı Zeynep Özal da cenaze töreni için anıt mezara geldi. Semra Özal, asansörlü platformla anıt mezarın bulunduğu alana indi.