Advertisement

İspanya bütçesindeki kara delik, Başbakan Mariano Rajoy'un açıkları kapatmaya yönelik çabalarından daha hızlı büyüyor. Aynı dinamik Yunanistan için de işliyor.

İspanya'nın 1978'de demokrasiye geçmesinden bu yana uygulanan en ağır kemer sıkma tedbirleri, ekonominin daha derin bir resesyna saplanmasının etkisi ile bütçe açığını kapatmaya yetmiyor. Açık yılın ilk yarısında, önceki 12 ayda olduğu gibi, artış gösterdi. Madrid'de bağımsız araştırma kuruluşu  Applied Economic Research Foundation ekonomistlerinden Ignacio Conde-Ruiz, bu çeyrekte gerçekleştirilen satış vergilerindeki artış ve sağlık harcamalarındaki kısıntıya rağmen, bütçe açığının gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının geçen yılki seviyesi olan yüzde 9.4'e yaklaşabileceğini kaydetti.

Daralan bir ekonomide kemer sıkma taleplerinin mali ve siyasi sonuçları, Rajoy'un karşı karşıya kaldığı ikilemin altını çiziyor. Avrupa kurtarma fonunun kullanılabilmesi için, Rajoy, Yunanistan, Portekiz ve irlanda'nın izlediği yola benzer şekilde, daha fazla kısıntıya gitmek zorunda kalabilir.

Roubini Global Economics LLC Avrupa ekonomisi direktörü Megan Greene, "İspanya'nın hedeflerine ulaşma şansı yok" dedi ve "Açık hedefleri ekonpmik intihardır" şeklinde görüş bildirdi.

İspanya tahvilleri bugün değer kaybetti ve Ocak 2022 vadeli tahvillerin faizi beş baz puan yükselerek, Madrid saati ile 09:34'te yüzde 5.76'ya ulaştı.