Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın şirket karlarını olumsuz etkileyeceği endişesi ile satıcılı seyrediyor. Bu ortamda, Avrupa hisseleri satış ağırlıklı seyrederken, metaller değer kaybediyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi,  Londra saati ile 09:09 itibariyle fazla bir değişiklik göstermedi ve endekste, yükselen bir hisse karşılığı iki hisse değer kaybetti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gerçekleştirdi. Aluminyum fiyatları yüzde 1.4 düştü ve petrol New ork'ta yüzde 0.2 değer kaybetti. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 5.86'ya ulaştı. Güney Afrika para birimi rand tüm önemli para birimlerinin karşısında en az yüzde 0.7 değer kazandı.

Çin'de otomobil satışları beklenmedik bir şekilde düştü ve son sekiz ayda ilk kez düşüş gösterdi. Alcoa Inc., Çin'de yavaşlayan ekonomiden dolayı aluminyum talebini tahminini düşürdü. Bugün Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile biraraya gelecek olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkesindeki finansal krizi kontrol altına almakta güçlük çekiyor. IMF, Avrupalı bankaların, politika yapıcıların mali krizi durdurmak için verdikleri taahhütlerin gerisinde kalmaları durumunda, 2013 yılı boyunca 4.5 trilyon dolarlık varlık satışı yapmak zorunda kalabileceğini kaydetti.

Londra'da Deutsche Bank AG temel strateji müdürü Jim Reid, "Ekim ayı, üçüncü çeyrekte neredeyse hep iyi haberlerin gelmesinin ardından, ivme yakalamakta güçlük çekiyor" dedi.

Dow Jones Endeksi'ndeki şirketler arasında geleneksel olarak ilk kar açıklamasını yapan Aluminyum üreticisi Alcoa'nın finansal sonuçları analistlerin tahminlerinin altında kaldı. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, S&P 500 Endeksi'ndeki şirketlerin üçüncü çeyrek kar ve satışları, son üç yılda ilk kez çeyrek bazda düşüş gösterecek.

Aluminyum fiyatları ton başına 2,022.50 dolar ile son bir ayın en düşük seviyesine indi. Kurşun yüzde 1.2 ve nikel yüzde 0.8 geriledi. Batı Teksas türü ham petrolin varil fiyatı ise 92.22 dolara indi.

İtalya Hazinesi bugün 11 milyar euro (14 milyar dolar) tutarında borçlanma kağıdı satmayı planlıyor.