Advertisement

Dünyanın en büyük para yöneticisi BlackRock Inc., Çin'deki ekonomik büyümenin liderliğin el değiştirmesinden sonra toparlanacağını iddia etti.

JPMorgan Chase & Co.'nun Çin küresel piyasaları Hong Kong başkanı Jing Ulrich, Çin'in yeni liderlerinin büyümeyi teşvik etmek amacıyla yerel Tüketici Güvenini arttırmaya öncelik vereceğini ve bunun da yatırımcı güvenini arttıracağını ifade etti. Komünist Parti delegeleri 8 Kasım'dan itibaren Pekin'de buluşarak Başkan Yardımcısı Xi Jinping ve Başbakan Yardımcısı Li Keqiang'ı, Başkan Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabao yerine atamaları bekleniyor.

BlackRock Asya Pasifik başkanı Mark McCombe, "ABD ve Çin'de liderlik değişimi bittiği zaman daha güçlü bir temel göreceğiz ki bundan da Çin için daha sağlam bir büyüme gelmesini bekleyebiliriz" dedi.

BlackRock ve Citigroup, Çin'de liderlik değişiminin ekonomik toparlanmaya yardımcı olacağı fikrini savunurken, Çin'in en dakik analistleri bu değişimin de son 10 yılın en kötü yavaşlamasını değiştiremeyeceği görüşünde.

UBS AG'nin Çin hisse stratejisi direktörü Chen Li, "Önümüzdeki 12 ayda ekonominin istikrar rayına oturacağına dair çok iyimser değilim" derken, "Liderlik değişimi biraz etki yapacaktır. Yeni liderlerle beraber politikalar üzerinde mutlaka bazı değişiklikler yapılacaktır ve yatırımcıların endişelendiği de bu" ifadelerini kullandı.