Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın, 18 Ekim'deki Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesi uluslararası kreditörlerle politikaları konusunda anlaşma araması ile birlikte, temerrüte düşmeyeceğini kaydetti.

Schaeuble, bugün Singapur'da bir forumda İngilizce yaptığı konuşmada, "Yunanistan'da bir Staatsbankrott (ulusal iflas) durumu olmayacak" dedi ve "Yunanistan çok sayıda ciddi reforma gitmek zorundaydı ve halkın artan çoğunluğu, Avrupa ortak para biriminin bir üyesi olmanın Yunanistan'ın en iyi çıkarına olduğunu anlıyor" şeklinde görüş bildirdi. Schaeuble, Yunanistan'ın eurodan ayrılacağı yolundaki spekülasyonlarda bir anlam göremediğini, zira bunun hem ülke hem de bölge için çok zararlı bir gelişme olacağını sözlerine ekledi. Schaeuble, ayrıca, Almanya'nın Yunanistan'a rekabetçi bir ekonomi ve işleyen bir kamu yönetimi kurması için yardım etmeye hazır olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın eurodan çıkacağına ilişkin spekülasyonlar, harcama kısıntılarına yönelik kamuoyu muhalefeti ve Başbakan Antonis Samaras'ın hükümetinin bütçe kısıntıları konusunda ayak sürümesinden dolayı yoğunlaştı. Uluslarası Para Fonu (IMF), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Komisyonu'ndan oluşan troykanın, Yunanistan hükümetinin bankalarına sermaye sağlaması ve borçlarını ödemesi için gereken kamu harcamalarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu 31 milyar euroluk (40.2 milyar dolar) finansmanı onaylaması gerekiyor.