Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde enflasyon Eylül'de son 2 yılın en düşük seviyesinde hızlanırken, üretici fiyatları da 2009'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Enflasyon verisi Asya'nın en büyük ekonomisinin ihracatındaki artışa rağmen ekonominin soğuduğunun sinyalani verdi.

Resmi istatistik kurumun verilerine göre tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 1.9 hızlandı. Bloomberg anketine katılan 34 ekonomistin medyan tahmini de enflasyonun yüzde 1.9 olarak geleceği yönündeydi.

Pekin hükümeti emlak balonunu sıçratmadan büyümeyi desteklemenin yollarını ararken, Çin Merkez Bankası mara piyasası operasyonlarına odaklanarak Temmuz'dan bu yana faiz indirimine gitmedi. Çin'de 18 Ekim'de açıklanacak olan gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarının yavaşlamanın derinleştiğine işaret ederek, onyılda bir kez gerçekleşen Komünist Parti yönetimindeki liderlik değişimi sürecini sıkıntılı hâle getireceği tahmin ediliyor.

Artan enflasyon beklentileri göz önünde bulundurularak, Çin Merkez Bankası'nın para politikası araçlarını kullanma konusunda ihtiyatlı davranacağını öngören Haitong International Securities Group'un başekonomisti Hu Yifan, faiz indirimine çok fazla ihtimal vermedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düştü yuan ise 6.2645 düzeyinden dolar karşısında 19 yılın zirveisne yakın seyretti.