Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin bütçe açığının 4. yılında da 1 trilyon doların üzerinde geldiğinin açıklanmasının ardından yalnızca saatler sonra finansal liderlere konuşan ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, mali ilerlemelere rağmen ABD'nin hâlâ daha yapması gereken çok fazla işinin olduğunu söyledi.

Uluslararası Para ve Finansal Komitesi'nin toplantısında yaptığı konuşmasında Geithner, "ABD olarak bizim, bir yandan kısa vadede istihdam ve büyümeyi desteklerken, diğer yanda mali açığımızı ve borçlarımızı önümüzdeki yıllarda aşağı çekecek şekilde hareket etmemiz çok önemli" ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü ABD'nin 2012'ye ait bütçe açığının vergi kazançlarındaki yüzde 6.4'lük artışa rağmen 1.1 trilyon dolara çıktığını açıkladı.

Dünyanın en büyük ekonomisinde yaklaşan otomatik harcama kesintileri ve vergi artışı, Obama yönetimi ve Kongre harekete geçmezse mali uçurum riskini artırıyor.

Diğer yandan IMF toplantılarında büyüme vurguları da dikkat çekti. IMF Başkanı christine Lagarde, ülkelere kemer sıkma uğruna büyümeyi feda etmemeleri çağrısında bulundu. Lagarde, bütçe açıklarının azaltılma hıznını harcamalarla desteklenmesi gerektiğini savundu.