Advertisement

Nobel Barış Ödülü'nün yarattığı sarhoşluk ve yeni keşfettikleri krizle mücadele yetenekleri birçok övgü alan Avrupalı liderler bu hafta Yunanistan ve İspanya'nın gölgesinde yeniden bir araya gelecek. Yunanistan kurtarma yardımı ödemesine hak kazanmanın yollarını ararken, İspanya hâlâ kurtarmaya başvurmaktan kaçınıyor.

Uluslararası maliye şeflerinin Avrupa'daki krizin kontrol altına alınması için gereken araçların devrede olduğuna ilişkin iyimserlik sinyalleri verdiği bir haftanın ardından Avrupalı liderler Perşembe günü Brüksel'de 2 gün sürecek zirvede bir araya gelmeye hazırlanyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Yunanistan'ın eurodan çıkış seçeneğini ortadan kaldırmasıyla Euro Bölgesi  Yunanistan ve İspanya konularında yatırımcıların önünde bir sınavını daha vermeye hazırlanıyor. Liderler aynı zamanda bankacılık birliğinin zamanlaması ve derinliğine ve Euro Bölgeleri arasındaki bağların artırılması için de mücadele veriyor.

Zirvenin yolun geri kalanına ışık tutacağını belirten JP Morgan Chase&Co.'nun ekonomistlerinden Alex White, finansal piyasalardaki iyi tavırın, siyasi hamleler üzerindeki baskıyı azaltabileceği endişelerine yer verdi.

Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz ay açıkladığı tahvil alım programı ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Euro Bölgesi liderlerine rahat bir nefes almaları için zaman tanıdı.