Advertisement

Uluslararası piyasalar, Avrupa'daki krizin etkisi ile küresel ekonomide yavaşlamanın derinleşeceği endişelerinin, Çin'in beklenenden daha iyi çıkan ihracat verisinin etkisini gidermesi sonrası haftaya satıcılı başladı. Bu ortamda, euro önemli para birimlerinin büyük bçlümü karşısında değer yitirirken, emtia grubu da aşağı yönde hareket etti. Asya hisse senetleri ise kazanç ve kayıp bölgeleri arasında dalgalandı.

24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, petrolün New York'ta yüzde 0.9 ve soya fasülyesinin Chicago'da yüzde 1.3 düşmesinin desteği ile, Tokyo saati ile 12:57'de yüzde 0.6 gerileyerek son bir haftanın en düşük seviyesine indi. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek 1.2900 dolar ve yen karşısında da aynı oranda kayıpla 101.25 yen seviyelerine indi. Dolar Endeksi yüzde 0.3 yükseldi ve böylelikle, son dört günde ilk yükselişini gerçekleştirmiş oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.1 yükseldikten sonra, bu kazancını geri vererek yüzde 0.1 geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı ise yüzde 0.1 düştü.

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, dünyanın bir resesyona "çok kötü biçimde yakın" olduğunu söyledi ve bu yorumuyla, haftasonu Tokyo'da gerçekleştirilen IMF yıllık toplantılarındaki endişelere katkıda bulundu. Çin'de ihracat geçen ay beklenenden daha hızlı artarken, Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat dört ay üst üste düştü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de tüketici fiyatları geçen ay yıllık bazda yüzde 1.9 arttı. Bu veri, son iki yılın en düşük seviyesinde çıktı ve Bloomberg'in anketine katılan 34 ekonomistin tahminlerinin medyanı ile aynıydı.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Asset Management Co. stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, "Avrupa'nın hali, küresel ekonomiyi aşağı çekmeye devam ediyor" dedi ve "Çin'in ihracatı iyileşse bile, Avrupa'ya ihracat düştü" şeklinde yorumda bulundu.