Advertisement

Çin'in beklenenden iyi gelen ihracat ve 2 yılın en düşüğüne gerileyen enflasyon verisinin, küresel ekonomik yavaşlamanın kazançları olumsuz etkilediği endişelerini dengelemesiyle Asya Borsaları kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Çin'in en büyük 2. telefon ekipmanı üreticisi ZTE Corp., 3. çeyrekte zarar beklediğini söylemesi sonrasında yüzde 15 değer kaybetti. Kazançlarının  yüzde 28'ini Çin'de kaydeden Samsung Electronics Corp. yüzde 1 yükseldi. Dünyanın en büyük mikrokontrol aygıtları üreticisi Renesas Electronics Corp., şirketin satın alınabileceğinin söylenmesiyle yüzde 14 sıçradı. Japonya'nın en büyük üçüncü cep telefonu şirketi Softbank Corp., Sprint Nextel Corp.'un yüzde 70'ini satın almak üzere olmasıyla yüzde 4.1 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 120.70 puana geriledi. Endeks daha erken saatlerde yüzde 0.1 yükselmişti.

Avrupa'nın toparlanmayacağını ve bunun da Çin'i tek kaynak hâline getirdiğini belirten Allianz Global Investors Japan Ltd.'ın yatırım genel müdürü Kazuyuki Terao, yatırımcıların ekonomik yavaşlama endişelerinden ötürü kısa pozisyonların ötesine geçemediğini söyledi.