Advertisement

Üretici fiyatlarının 2009'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetmesi ve ZTE Corp.'tan Yunnan Copper Industry Co.'ya kadar birçok şirketin 3. çeyrekte zarar öngörmesi üzerine Çin Borsası 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Çin'in en büyük ikinci telefon ekipmanı üreticisi ZTE yüzde 10 ve ülkenin en büyük dördüncü bakır üreticisi Yunnan Copper da yüzde 2.5 değer kaybetti. Çin'de üretici fiyatları geçtiğimiz ay yüzde 3.6 düştü. Deflasyon ve kredilere ilişkin endişeler, Çin'in beklenenden fazla artan ihracat ve para arzı verilerini gölgede bıraktı.

Yaklaşan 3. çeyrek kazanç verilerinin piyasalar üzerindeki etkisinin büyük olacağını ve rakamların iyi olmadığını söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, zayıf ÜFE verisinin ekonomik toparlanmayı sorgulattığını, alım için fazla neden görülmediğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,094.47 puana geriledi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 2,290.52 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 kaybetti. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi 12 Ekim'de yüzde 0.1 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi bugünkü kayıplarına rağmen 26 Ekim'de kaydettiği 3 yılın en düşüğünün yüzde 4.5 üzerinde seyrediyor. Endeksteki sıçramada ülkenin Kasım'daki liderlik değişiminin öncesinde regülatörlerin piyasada istikrarı sağlayacak önlemler alacağı beklentileri etkili oldu.