Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki güvenin azaldığı ve büyüme endişelerinin, borç krizine çözüm sunacağı tahmin edilen bu haftaki AB zirvesini gölgelemesi üzerine euro değer kaybetti.

İspanya'nın kurtarma belirsizliği ve Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da azalacağı tahmin edilen yatırımcı güveni verisinin öncesinde euro önemli paralar karşısında zayıfladı. Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının Ekim ayı toplantısının tutanaklarını açıklamasının öncesinde değer kaybederken, Yeni Zelanda doları da hizmet sektörünün daraldığını gösteren verisinin sonrasında düştü.

Avrupa'dan gelen ekonomik verilerin zayıf olduğunu ve euroyu baskılamayı sürdürdüğünü belirten FX Prime Corp.'un Tokyo'daki kıdemli yönetici direktörü Marito Ueda, İspanya'nın kurtarma başvurusu yapmasının ümit edildiğini ama o konunun da belirsiz olduğunu söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederek 1.2902 seviyesine gerilerken, yen karşısında da yüzde 0.4 zayıflayarak 101.24 düzeyine indi. Dolar, 78.47 yenden işlem gördü. Avustralya doları yüzde 0.2 kayıpla 1.0215 seviyesine, Yeni Zelanda doları da yüzde 0.2 düşerek 81.46'ya geri çekildi.

ZEW Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi'nin Alman yatırımcı ve analistlerinin beklentilerinin bu ay -14.9 olarak geleceği tahmin ediliyor.