Advertisement

Bakır fiyatları, Brezilya'dan Çin'e, gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlama ve bunun sonucu, politika yapıcıların ne büyüklükte bir tedbir almalarına ilikin tartışmaların artması ile birlikte son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1 düşerek, ton başına 8,050 dolara kadar indi ve 13 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Kontrat Seul saati ile 13:57'de 8,089.25 dolar seviyesinde seyrediyordu. Bakır geçen hafta yüzde 2 düşerek, Temmuz'dan bu yana en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 kayıpla pound başına 3.6835 dolara geldi.

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, dünyanın resesyona "çok yakın" olduğunu söyledi ve ABD merkez bankasının güvenilirliğini artırması ile birlikte, parasal genişlemesini yükseltmesini destekledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta, Çin'in büyüme tahminini 2012 ve 2013 yılı için düşürdü ve küresel büyüme tahminini de aşağı çekti. Çin'de üretici fiyatları endeksi geçen ay yüze 3.6 ile 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Çin'in ekonomik büyüme verileri 18 Ekim'de açıklanacak.

Mark Pervan başkanlığındaki Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü raporlarında, "Çin'in üçüncü çeyrek gayrı safi yurtiçi hasıla verileri bu hafta, iç talep koşulları ve politika adımı beklentilerini daha açık hale getireceği için kritik" şeklinde değerlendirmede bulundular.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Çin ekonomisinin 30 Eylül'de biten üç aylık dönemde yüzde 7.4 büyümesi bekleniyor. Bu, üç yılı aşkın sürenin en yavaş büyümesini işaret ediyor.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından takip edilen bakır stokları, 11 Ekim ile biten haftada yüzde 12 yükselerek 181,514 tona çıkarken, LME tarafından takip edilen stoklar ise geçen hafta yüzde 3 düşerek 215,900 tona indi.

Credit Suisse Group AG, 12 Ekim'deki raporunda, bakır üretiminin gelecek yıl, talebi 293,000 ton geçeceği ve bu yıl ise 102,000 ton açık olacağı tahmininde bulundu.

Ocak teslimatı bakır kontratı yüzde 0.9 düşerek, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, ton başına 58,470 yuana (9,329 dolar) geriledi. LME'de, nikel,  kalay ve çinko düşerken, kurşun fazla değişmedi.