Advertisement

Hindistan'da enflasyon, Eylül ayında, dizel fiyatlarındaki artışın etkisi ile son 10 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum, politika yapıcıların, ekonomiyi desteklemek için faizleri düşürme imkanını daraltıyor.

Toptan eşsya fiyatşarı Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 7.81 yükseldi. Ağustos ayında yüzde 7.55 artan toptan fiyatların, Eylül ayında, Bloomberg'in anketine katılan 35 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 7.7 artması bekleniyordu.

Hindistan Merkez Bankası, enflasyonun yüzde 5 civarındaki komfor alanını aşmasından dolayı, faiz indirimlerini sürdürme konusunda, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkelere katılmaktan kaçındı. Öte yandan, ülkenin finans yetkilileri, sübvanse dizel fiyatlarının geçen ay bütçe açıklarını kapatmak amacıyla artırılmasını da içeren büyümeyi olumsuz etkileyen faktörleri gidermek için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesini istiyor.

Mumbai'de Dun & Bradstreet Information Services India Pvt. ekonomistlerinden Arun Singh, "Dizel fiyatlarındaki artış doğru yönde atılmış bir adım. Zira bu adım sübvansiyonların kontrol altına alınmasına ve dolayısıyla mali açığın daraltılmasına yardımcı olacak" dedi ve "Ancak kısa vadede, enflasyonun inatçı ve yüksek kalmasına neden olacak ve merkez bankası, faizleri düşürmeden önce, enflasyonda süregelen bir ılımlı seyri görmek ihtiyacında olacak" yorumunda bulundu.