Advertisement

Küresel politika yapıcıların büyümeyi destekleme yollarındaki anlaşmazlıkları ve Çin'in önde gelen şirketlerinin zarar öngörmesi üzerine gelişen piyasa hisseleri 3 günden bu yana ilk kez düştü.

Çin'in en büyük ikinci telefon ekipmanı üreticisi ZTE Corp., şirketin üçüncü çeyrek için zarar öngörmesi üzerine son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Dünyanın en büyük üçüncü rafine edilmiş çinko üreticisi Korea Zinc Co., çinko fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle son 5 ayın en büyük düşüşüne işaret etti. Yunnan Copper Co. 3. çeyrek için zarar tahmininde bulunmasının ardından yüzde 2.5 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 992.44 puana geriledi. Tokyo'da Uluslararası Para Fonu toplantısında bir araya gelen maliye liderleri, toplantıdan görüş ayrılıklarıyla ayrıldı. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Asya'ya parasal teşvikleri artırma çağrısında bulunurken, Rusya ve Brezilya da zengin ülkelere kendi sorunlarını çözmelerini söyledi. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, yeni bir resesyonun "aşırı yakın" olduğu konusunda uyardı.

Yatırımcıların en büyük endişesinin, toparlanmanın vakit alacağı küresel ekonomik yavaşlama olduğunun altını çizen Manulife Asset Management Co.'nun hisse senedi yatırımı direktörü Jintana Mekintharanggur, zayıf ekonomik büyümenin emtia ve enerji ürünleri talebini aşağı çekeceğini öngördü.

Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5, Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.5, BSE Hindistan Sensex Endeksi ve Güney Kore Kospi Endeksi de yüzde 0.2'şer düştü.

İhracatın beklentinin üzerine çıktığı Çin'de yuan 19 yılın zirvesine çıktı. Güney Kore randı, Standard&Poor's'un not indirimi sonrasında 2. gününde de düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan 10 sektör, tüketici hisselerinin öncülüğünde geri adım attı.