Advertisement

Washington'daki Şirket Ekonomisi Ulusal Birliği'nin anketine göre ekonomistler, şirket ve tüketicilerin harcamalarını gerekçe göstererek ABD'nin önümüzdeki yıla ait büyüme tahminini yüzde 2.8'den yüzde 2.4'e ve bu yılkini de yüzde 2.4'ten yüzde 1.9'a çekti.

Consumer Electronics Association'ın başekonomisti Shawn DuBravac, ankete katılan ekonomistlerin büyümenin 2012 ve 2013'te durağan olmasını, 2013'ten sonra yavaş yavaş hızlanmasını beklediklerini gösterdiğini söyledi.

Anket, dünyanın en büyük ekonomisinin en fazla zararı 600 milyar dolarlık harcama kesintileri ve vergi artışıyla ortaya çıkacak olan ABD'deki "mali uçurum"dan göreceğine işaret etti.

DuBravac, mali uçurum beklentilerinin oldukça değişken olduğunu, ancak anket katılımcılarının genel olarak çok olumsuz sonuçlar beklemediğini söyledi.

Anket, tüketici harcamalarının, gelir artışı ve istihdamdaki zayıflıktan ötürü kısıtlanacağını, ancak ekonominin artan konut fiyatları ve inşaatlarla destekleneceğini gösterdi.

Ekonomistler tüketici harcamalarındaki büyüme tahminlerini de bu yıl için yüzde 1.9'a, önümüzdeki yıl için de yüzde 2'ye çekti. Dördüncü çeyrek işsizlik oranı tahmini ise yüzde 8'den yüzde 8.1'e çıkarıldı.