Advertisement

İç piyasadaki zayıflıktan ötürü deniz aşırı ülkelerdeki büyüme fırsatlarını değerlendirmeye başlayan Japonya'nın en büyük 3. telefon operatörü Softbank Corp., Sprint Nextel Corp.'un yzüde 70 oranındaki hissesini 20 milyar dolar almak için anlaşmaya çok yaklaştı.

Konuya ilişkin bilgisi olan 3 kaynak, Softbank'ın 12 milyar dolarlık Sprint hissesini primli olarak, geri kalan 8 milyar dolarlık kısmını ise yeni çıkarılacak hisselerden satın almak üzere görüşüyor. Anlaşmanın 20 milyar dolardan imzalanması hâlinde bu bir Japon şirketinin 2000'den bu yana en büyük halka açık sınır ötesi alımına işaret edecek.

Anlaşma aynı zamanda taşınabilir cihazlarının kargolarının Japonya'da son 5 yılda yüzde 27 düşen milyarde Masayoshi Son'ın ABD'de faaliyete geçmesine yardımcı olacak. Yatırım Sprint'e de 4G kablosuz ağını daha hızlı geliştirerek borçlarını ödemesi ve Verizon Wireless ve AT&T Inc. ile rekabet avantajı sağlayacak.

Sprint'in kazançlarının dibe vurduğunu ve LTE hizmetleri sundukça ilerlemeye başlayacağını söyleyen Credit Suisse Group AG'nin analistlerinden Hitoshi Hayakawa, bunun Softbank'ın 2006'da Vodafone Japonya alımında da görüldüğünü hatırlattı.

Nikkei gazetesi Softbank'ın anlaşmayı bugünlerde açıklayabileceğini yazdı.

Görüşmeler, Tokyo'daki şirketin açıktaki hissebaşına 7.30 dolar ödemesini içeriyor. Yeni Sprint hisseleri ise 5 milyar dolarlık adi hisse senedi ve 3 milyar dolarlık konvertibl hisseyi kapsıyor.