Advertisement

Almanya tahvilleri, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin, Yunanistan'ın temerrüte düşmeyeceğini kaydetmesinin güveli varlıklara talebi azaltması sonucu düşerken, Yunanistan tahvilleri değer kazandı.

Yunanistan tahvilleri yükselişini üçüncü güne taşıdı ve bunun sonucu, 10 yıllıkların faizi, ülke borçlarının yeniden yapıalndırıldığı Mart ayından bu yana en düşük seviyesine indi. İspanya tahvilleri, Avrupa Birliği liderlerinin 18-19 Ekim'deki zirvesi öncesi ülkenin yardım istemekten kaçınmasının etkisi ile değer kaybetti. Hollanda bugün iki milyar euroya (2.6 milyar dolar) kadar, 106 günlük borçlanma kağıdı satacak. Fransa ise 7 milyar euroluk üç ila 12 ay arasında vadelere sahip bono arzında bulunacak.

Londra'da Commerzbank AG sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Michael Leister, "Alman tahvillerinde küçük çaplı bir satış dalgası görüldü" dedi ve "Schaeuble'nin yorumları önemsiz değildi, ancak büyük bir sürpriz de olmadı. Zira Yunanistan'a bir soluk alma fırsatı vermeleri bekleniyordu" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı artarak, Londra saati ile 09:36'da yüzde 1.47'ye yükseldi. Bu kağıdın faizi 5 Ekim'de yüzde 1.53'e kadar yükselerek 26 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Eylül 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.53 faizli tahvillerin fiyatı 0.26 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 2.60 euro düşerek 100.24'e indi. İki yıl vadelilerin faizi ise bir baz puan yükselerek yüzde 0.05'e çıktı.