Advertisement

Yunan Hükümeti'nin, 31,5 milyar avroluk yeni kredi dilimini alabilmesi için, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile 2013-2014 yılları için yapılacak 13,5 milyar euroluk tasarruf paketi üzerindeki görüşmelerin, son aşamaya geldiği bildirildi.

Heyet bu hafta sonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yannis Vruçis, İdari Reform Bakanı Antonis Manitakis ve Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile görüştü ancak paket üzerinde anlaşma tam olarak sağlanamadı.

Bütün konularda tamamlanmamış noktalar olduğu belirtilirken görüşmelerde öncelikli atılacak adımlar ve bankaların yeniden sermayelendirilmesi konusunun ele alındığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, İdari Reform Bakanı Manitakis ve yardımcısı Manusos Voludakis, görüşme sırasında troyka heyetinin yıl sonuna kadar 15 bin kamu çalışanının işten çıkarılmasında ısrar etmesi sonucu toplantıyı terk etti. Bir buçuk saat sonra bakanlığa dönen Manitakis, gazetecilerden sabırlı olmalarını istedi ve her şeyin zamanında yapılacağını söyledi. Manitakis, ''İşten çıkarmalar yerine maaş kesintilerini mi tercih edeceksiniz?'' şeklindeki soruya, ''Yapılması gerekeni yapmayı tercih ederim'' şeklinde yanıt verdi.

18 Ekim'deki AB Zirvesine kadar önlemler üzerinde anlaşması gereken tarafların bugün yeniden biraraya gelmesi bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, hafta sonu Kathimerini Gazetesi'ne verdiği mülakatta ''Yunanistan'ın 31,5 milyar euroluk yeni kredi diliminin tamamını almasının gerçekçi ancak bu dilimin parça parça verilmesinin son derece tehlikeli olduğunu'' bildirmişti.

''Yunanistan son kulvardan geçiyor'' diyerek iyimserliğini ifade eden Samaras, 18 Ekim'deki AB liderlerinin zirvesine kadar, troyka ile mali önlemler ve bütçe üzerinde bir anlaşma sağlanması gerektiğinin altını çizmişti.

Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu ise bu sabah, sert ve çok yönlü müzakerelerle en iyi sonuç için çaba gösterdiklerini belirterek troyka ile AB Zirvesine kadar anlaşmanın sağlanacağı tahmininde bulundu.