Advertisement

Avrupa hisseleri ve ABD vadelileri, Çin'in enflasyonun yavaşladığına dair açıklaması ve ekonomistlerin ABD perakende satışlarında bir artış beklemeleriyle yükseldi. Yen gerilerken, Avrupa bankalarının iflasına karşı sigorta fiyatları son 15 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 11:13 itibariyle yüzde 0.7 yükseldi. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri yüzde 0.4 tırmanırken, 10 yıllık ABD hazine tahvil faizleri 1 baz puan yükselerek yüzde 1.66 oldu ve 4 günlük düşüşe son verdi. Markit iTraxx Financial'ın 25 banka ve sigorta şirketinin bulunduğu kredi iflas swapı endeksi 4 baz puanlık düşüşün ardından 175'e geriledi ve 29 Temmuz 2011'den bu yana en dip seviyeyi gördü. Yen yüzde 0.4 değer kaybederek dolar karşısında 78.74 yene indi.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 66 ekonomistin tahmin medyanına göre ABD perakende satışları Eylül'de büyük ihtimalle yüzde 0.8 yükseldi. Çin'de tüketici fiyatları geçtiğimiz ay yüzde 1.9 yükselerek, ekonominin gerilemesi durumunda müdahale edebilmesi için Çin hükümetine biraz daha alan yaratmış oldu. Çin ihracatı Eylül ayında yüzde 9.9 yükseldi ve son 3 ayın en hızlı oranını yakaladı. Hisselerdeki kazançlar, İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer'ın, dünya ekonomisinin bir resesyona "çok yakın" olduğunu söylemesinin ardından duraklamaya uğradı.

JPMorgan Asset Management küresel stratejisti Dan Morris, beklenenden daha iyi çıkan Çin ihracat verilerinin, bu ülkeye yönelik beklentileri pozitif yönde etkilediğini ifade etti.