Advertisement

ABD'nin üçüncü büyük bankası Citigroup Inc., yılın üçüncü çeyreğinde 468 milyon dolar kar açıkladı ve bu rakam, 582 milyon dolarlık vergi kolaylığı ve artan tahvil işlemleri gelirlerinden dolayı analistlerin tahminlerinin daha üstünde gerçekleşti.

Banka'nın karı, Smith Barney'den kaynaklanan 2.9 milyar dolarlık zarar yazma dahil, hisse başına 15 sent seviyesinde gerçekleşti. Banka geçen yılın aynı döneminde 3.77 milyar dolar kar ve 1.23 dolar hisse başına kar açıklamıştı. Bir kerelik ayarlamalar ve vergi kolaylıkları hariç kar hisse başına 1.06 düzeyinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan 25 analistin tahminlerinin ortalamasına göre, hisse başına karın 97 sent çıkması bekleniyordu.

Banka CEO'su Vikram Pandit, sermayenin hissedarlara geri dönmesi ve zararlara tampon olması için kararlaştırılan yeni düzenlemelere uyum için, istihdamı daraltıyor ve Smith Barney'deki yüzde 49'luk hisse dahil istenmeyen varlıkları azaltıyor. Bankanın sabit getirili menkul kıymet işlemlerinden kaynaklanan gelirler, geçen yıl Avrupa borç krizi dolayısıyla hızlı değer kayıpları sonrası muhasebe ayarlamaları dışarıda tutulduğunda, yüzde 63 arttı.  

Sterne, Agee & Leach Inc. analisti Todd Hagerman, rakam açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Citigroup bir süredir istikrarlı biçimde karlı kalmaya devam ediyor" dedi ve "Ancak bilançoyu göreceli olarak güçlendirmek ve karlarını sürdürmek için daha yapacak çok şeyleri var" şeklinde görüş bildirdi.