Advertisement

ABD perakende satışları Eylül ayında beklenenden daha fazla yükselerek, geniş tabanlı kazançların hanehalkı harcamaların ıyükselterek geçtiğimiz çeyrekte ekonomik büyümeye katkı yaptığını yansıtmış oldu.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre Ağustos ayında revize edilmiş olan yüzde 1.2'lik yükseliş, Eylül ayında yüzde 1.1 olarak Ekim 2010'dan bu yana en büyük artışı kaydetti ve beklentileri de aşmış oldu. Bloomberg tarafından görüşü alınan 77 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.8'lik bir artış olacağına işaret ediyordu.

İşsizlikte yaşanan düşüş ve sağlamlaşan konut fiyatları güven artışı yaratarak Target Corp. ve TJX Cos. gibi mağaza zincirlerinin müşteri çekmeye devam edebileceği sinyalini veriyor. Aynı zamanda yükselen enerji maliyetleri ve yıl sonunda vergilerde yaşanabilecek değişikliklere yönelik endişeler, ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamalarını bir noktaya kadar engelleyebilir.

TD Securities ABD stratejisti Millan Mulraine, doğru yolda ilerlendiğini ifade ederek, "İstihdam piyasası zayıf ama bir dönüş gerçekleştireceği noktada gibi görünüyor. Daha güçlü tüketici harcaması görmeden önce belirsizlikleri atlatmak zorundayız" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.3 ve yüzde 1.3'lük kazanç arasında değişirken, Ağustos ayının revize edilen yüzde 1.2'lik oranının öncül verisi yüzde 0.9 olarak belirlenmişti.    

13 büyük kategorinin 12'si geçtiğimiz ay yükseliş kaydederken otomobil satıcıları, hizmet istasyonları ve elektronik mağazalar bu kazançlara liderlik etti.