Advertisement

ABD'de New York bölgesinde imalat sanayi Ekim ayında, ihracat ve istihdamdaki düşüşün etkisi ile daralmasını üçüncü aya taşıdı. Bu durum, ekonominin fabrika üretiminden daha az destek aldığını işaret ediyor.

New York Fed imalat sanayi endeksi, Eylül ayındaki eksi 10.4 sevieysinden Ekim ayında eksi 6.2 seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 46 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin eksi 4 seviyesine çıkması bekleniyordu. Bu verinin sıfır seviyesinin altında çıkması, New York, kuzey New Jersey ve güney Connecticut'ı kapsayan bölgede imalat sanayinin daraldığını işaret ediyor.

Ekonomide üç yıldır görülen genişlemenin temel motoru olan imalat sanayi, ihracat siparişlerinin yavaşlaması ve tüketicilerin harcamalarını kısıtlamaları ile birlikte soğuyor. Şirketler ayrıca, Kongre'nin gelecek yılı başında devreye girecek otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını  (mali uçurum) durduramayabileceği endişeleri ile yatırımlarını sınırlıyor.

Princeton, New Jersey'de Stone & McCarthy Research Associates ekonomistlerinden Kenneth Kim, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "ABD imalat sanayi halen zorluk çekiyor" dedi ve "Ekonomi hala genişliyor, ancak oldukça yavaş ve ortalamanın altı hızda" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bloomberg'in araştırmasına katılan ekonomistlerin tahminleri 5.0 ile eksi 12 arasında değişti.

New York Fed'in yeni siparişler endeksi, Kasım 2010'dan bu yana en düşük seviye olan Eylül ayındaki eksi 14'ten eksi 9 seviyesine gelirken, ihracat endeksi 2.8'den eksi 6.4'e geriledi.

İstihdam endeksi ise, Eylül ayındaki 4.3 seviyesinde, eksi 1.1 ile bu yılın en kötü seviyesine indi.