Advertisement

Yunan Hükümeti'nin, 31,5 milyar avroluk yeni kredi dilimini alabilmesi için, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile 2013-2014 yılları için yapılacak 13,5 milyar euroluk tasarruf paketi üzerindeki görüşmelerin 18 Ekim'deki AB Zirvesi sonrasına da sarkacağı bildirildi.

AMNA Haber Ajansı, müzakerelerin 18 Ekim'deki AB Zirvesi sonrası da devam edeceğini, bu tarihe kadar tasarruf paketi üzerinde tam bir anlaşmanın beklenmediğini belirtti.

Maliye Bakanı Yannis Sturnaras troyka heyeti ile yaptığı kısa görüşmenin ardından Başbakan Antonis Samaras'ı bilgilendirdi. Sturnaras, Samaras'a görüşmelerin tatmin edici bir düzeyde olduğunu ancak büyük bir iş yükünün bulunduğunu ve yapılması gereken önemli işler olduğunu söyledi.

Başbakan Samaras'ın yeni kredi dilimi gelmezse Yunanistan'ın ancak Kasım sonuna kadar idare edebileceğini söylediği ülkede alınan bilgiye göre, her şey Kasım başında düzenlenecek Eurogroup toplantısında kararlaştırılacak. Atina, Kasım ayının ortasında kurtarma paketinin geciken yeni kredi diliminin serbest bırakılmasını umuyor.

Maliye Bakanlığından bir yetkili gazetecilere, ''Sanırım acil bir Eurogroup toplantısına gidiyoruz, troykanın raporuna göre orada yeni kredi diliminin serbest bırakılması kararı alınacak'' dedi.

AB Zirvesine kadar paketin tamamlanmasının zor olduğunu sözlerine ekleyen aynı yetkili, müzakerelerin şu ana kadar kötü gitmediğini ancak birçok açık konunun olduğunu belirtti. Troyka heyeti ile Yunan Hükümetinin kamu çalışanlarının işten çıkarılması konusunda anlaşmazlık yaşadığı ifade ediliyor.

Başbakan Samaras yarın hükümet ortakları PASOK ve DİMAR partilerinin liderleri ile biraraya gelecek, Perşembe günü ise AB Zirvesine katılmak üzere Brüksel'e hareket edecek.