Advertisement

Avrupa hisseleri, satın alım ve birleşmelerin arttığı bir ortamda ABD'den gelen pozitif perakende satış verilerinin de etkisiyle yükseldi.

Orkla ASA, şubelerini Norsk Hydro ASA ile birleştirme konusunda anlaşmaya varmasıyla yüzde 3.4'lük bir sıçrayış gerçekleştirdi. Douglas Holding AG, Advent International Corp.'dan aldığı 1.5 milyar euroluk teklifin ardından yüzde 8.1'lik ralli yaptı. Vivendi SA, mobil telefon bölümü olan SFR'nin Numericable ile birleşmesi konusunda görüşmelere devam ettiğinin ortaya çıkmasıyla yüzde 2.7 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz hafta yaşadığı yüzde 1.7'lik düşüşün ardından bugün Londra saatiyle 16:30 civarında yüzde 0.5'lik yükselişle 270.81 puan oldu. Endeks, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 16 üzerinde seyrediyor.

Avrupa hisselerinin geçtiğimiz hafta kaydettiği düşüşün ana nedenleri olarak IMF ve Dünya Bankası'nın ekonomik büyüme tahminlerini düşürmesi ve firmaların, kazançlarının beklentileri karşılayamayacağı öngörüsü gösterilmişti.