Advertisement

"Kahin" lakabıyla bilinen New York University profesörü Nouriel Roubini, Fed'in bir süre önce açıkladığı 3. raund parasal genişleme kararının hisse fiyatlarını arttırmak ve ekonomiyi canlandırmak konusunda etkisinin "sınırlı" olacağını ifade etti.

Daha önceki iki raund parasal genişlemede ekonomiye 2 trilyondan fazla paranın enjekte edildiğini hatırlatan Roubini, bu raundların hisse fiyatlarnda yol açtığı artıştan dolayı 3. raundun daha da fazla bir artışa yol açmayacağını ifade etti.  

Roubini, Project Syndicate için kaleme aldığı yazısında "Mart 2009'da, S&P 500 Endeksi 660'a kadar inmişti ve fiyat/kazanç oranı tek rakamları görmüştü" derken, S&P 500'ün bugün yüzde 100'den daha fazla yükseldiğini (1,430 civarlarında) ve fiyat/kazanç oranının 14 kattan daha yüksek olduğunu belirtti.

Ekonomik büyümenin muhtemelen hayal kırıklığına yol açacağını yazan Roubini, "Kısa vadede QE3 yatırımcıların risk almasını ve ılımlı bir varlık reflasyonu teşvik etmesini sağlayacaktır. Fakat hisse fiyatları, ekonomik büyüme hayal kırıklığı yarattığı zaman fiyaskoyla sonuçlanacak ve hem şirket gelirleriyle ilgili beklentileri hem de karlılığı aşağı çekecek" dedi.

"Kısaca" diyerek yazısını sonlandıran Roubini, "QE3 direkt ekonomik daralma riskini azaltıyor, fakat risk algılarını yükseltmekte sorun yaşayan bir ekonominin sürdürülebilir toparlanması için yeterli olmayacaktır" dedi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan perakende satış verileri beklentileri aşarken, New York bölgesi imalat sanayii düşüşünü 3. aya taşıdı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ekim 2012 Salı, 09:05 Misafir dow,nasdaq,s&p grafikleri ile bütün bankaların, büyük sanayi tesislerinin hisse senetlerinin grafiğini(son 5yıl) mukayese edin büyük çoğunluğunun değeri düşerken 3 silahşörler yükseliyor, sadece bir kaç elektronikçinin hisse değeri 3 silahşörün üstünde kalmış çok ilginç değilmi, bir gün gelecek bu makas şak diye kapanacaktır.