Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, St. Louis'de gerçekleştirdiği bir konuşmada ABD ekonomik büyümesinin önümüzdeki yıl yüzde 3.5 civarında olacağını, işsizliğin yüzde 7 seviyesine düşeceğini ve gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 2'ye yakın yükseleceğini belirtti.

İşsizliğin 2012 yılında yüzde 8 civarlarında olacağını belirten Bullard, kişisel tüketim harcamalarında enflasyonun bu yıl ve önümüzdeki yıl merkez bankasının hedefleri doğrultusunda yüzde 2 olacağını ifade etti. St. Louis Fed Başkanı geçtiğimiz hafta yaptığı bir başka açıklamada 40 milyar dolarlık tahvil alım programında değişiklik yapılıp yapılmayacağının görüşüleceği bir sonraki toplantıda nasıl bir tutum alacağını hala düşündüğünü belirtmişti.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan perakende satış verileri de dahil olmak üzere son zamanlarda ekonomik veriler beklenenden daha iyi çıkıyor. Daha önce açıklanan konut verileri, Tüketici Güveni ve işsizlik oranları beklentileri aşmıştı.

Fed geçtiğimiz hafta açıkladığı Bej Kitap'ta, ABD ekonomisinin "ılımlı" bir şekilde genişlediğini ve konut sektörüyle otomobil sektörü tarafından desteklendiğini ifade etmişti.