Advertisement

-Avrupa hisseleri haftaya pozitif başladı

Avrupa hisseleri, satın alım ve birleşmelerin arttığı bir ortamda ABD'den gelen pozitif perakende satış verilerinin de etkisiyle yükseldi.
Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz hafta yaşadığı yüzde 1.7'lik düşüşün ardından bugün Londra saatiyle 16:30 civarında yüzde 0.5'lik yükselişle 270.81 puan oldu. Endeks, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 16 üzerinde seyrediyor.

-altında sert düşüş

Altın, küresel ekonominin yavaşladığına dair endişeler ve yarın gerçekleştirilecek ABD başkanlık münazarasının sonuç beklentileriyle üç aydan fazla bir sürenin en sert düşüşünü yaşadı.
Aralık vadeli altının onsu gün içerisinde yüzde 1.5'e varan bir düşüş yaşayarak 6 Temmuz'dan bu yana görülen en sert düşüşü kaydetmesine rağmen, New York saatiyle 10:10'da yüzde 1.2'lik düşüşle 1,737.80 dolar oldu. Külçe altın geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 geriledi.

-İMKB 2012 rekorunu geliştirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi gün içinde en yüksek 70.001,17 puanı gördükten sonra günü, önceki kapanışa göre 166,59 puanlık yükselişle 2012 yılının en yüksek kapanışı olan 69.769,73 puandan tamamladı.İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,24 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 1,6 milyar lira oldu. Endeks ikinci seansta ilk seans kapanışına göre ise 372,68 puan ve yüzde 0,54 oranında değer kazandı.

-ABD işletme stokları yavaş arttı

ABD işletme stokları Ağustos ayında daha yavaş bir hızda yükselirken, satışlarda yaşanan beklenmedik iyileşmenin stokları eritmeye başlamış olabileceği sinyalini verdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre Temmuz ayındaki yüzde 0.8'lik artışın ardından stoklar Ağustos ayında yüzde 0.6 yükseldi. Fabrika, toptancı ve perakendecilerdeki satışlar yüzde 0.5'lik bir artış gösterdi.

-ABD tahvilleri iyi verilerle düştü

ABD hazine tahvilleri, perakende satışların beklenenden daha çok artmasıyla ekonominin toparlandığına yönelik işaretlerin artması ve güvenli hükümet tahvillerine olan talebin düşmesiyle geriledi.

ABD tahvilleri, Eylül ayı perakende satışlarının yüzde 1.1 artmasıyla son 5 günde ilk kez düştü. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre perakende satışlardaki artıl Ekim 2010'dan bu yana en büyük artış olarak kayda geçti. Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.8'lik artış olarak gerçekleşti.

-ABD'de imalat sanayi "alarm" veriyor

ABD'de New York bölgesinde imalat sanayi Ekim ayında, ihracat ve istihdamdaki düşüşün etkisi ile daralmasını üçüncü aya taşıdı. Bu durum, ekonominin fabrika üretiminden daha az destek aldığını işaret ediyor.New York Fed imalat sanayi endeksi, Eylül ayındaki eksi 10.4 sevieysinden Ekim ayında eksi 6.2 seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 46 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin eksi 4 seviyesine çıkması bekleniyordu. Bu verinin sıfır seviyesinin altında çıkması, New York, kuzey New Jersey ve güney Connecticut'ı kapsayan bölgede imalat sanayinin daraldığını işaret ediyor.

-ABD perakende satışları beklenenden iyi çıktı

ABD perakende satışları Eylül ayında beklenenden daha fazla yükselerek, geniş tabanlı kazançların hanehalkı harcamaların ıyükselterek geçtiğimiz çeyrekte ekonomik büyümeye katkı yaptığını yansıtmış oldu.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre Ağustos ayında revize edilmiş olan yüzde 1.2'lik yükseliş, Eylül ayında yüzde 1.1 olarak Ekim 2010'dan bu yana en büyük artışı kaydetti ve beklentileri de aşmış oldu. Bloomberg tarafından görüşü alınan 77 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.8'lik bir artış olacağına işaret ediyordu.