Advertisement

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, ABD'de hızla yaklaşan mali uçurumun kötüleyeceğini ve hâli hazırda ağır seyreden toparlanmayı daha da aşağı çekeceğini savundu.

ABD eski başkanı George W. Bush döneminden kalma vergi indirimlerinin vadesi, otomatik harcamalarının yıl sonunda devreye girmesiyle birlikte dolacak. Mali uçurum olarak anılan bu durum, Kongre tarafından kontrolsüz bırakılırsa dünyanın en büyük ekonomisini önümüzdeki yıl resesyona sürükleyebilir.

IMF'nin uzun bir süredir ABD'yi mali uçurum ve borç tavanından kaynaklanan belirsizlik riskine karşı uyarmakta olduğunun altını çizen Lagarde, bu belirsizliğin yıl sonuna doğru daha da artacağını söyledi.

Lagarde, "Mali uçurum, yatırımcılar, hanehalkı, konut almak, yatırım yapmak ya da işe alım yapmak isteyen kişilerin önünü görmek ve neler olacağını bilmek istemesinden ötürü endişe verici" diyerek, insanların olan biteni bilmek ve net bir görüntü elde etmek istediğini vurguladı.

Büyüme tahminlerini geçtiğimiz hafta aşağı çeken IMF'nin öngörülerine rağmen Lagarde, küresel ekonominin, daha düşük bir hızda da olsa büyümeyi sürdürdüğünü söyledi.

IMF Başkanı ayrıca Avrupa'daki borç krizi ve ABD'deki mali uçurum korkularının gelişmekte olan ekonomileri de etkilediğine dikkat çekti ve "6 ay önceye kadar Brezilya, Hindistan, Çin ya da Rusya'nın bu oranlarda yavaşlayacağını beklemiyorduk" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ekim 2012 Salı, 15:01 Misafir merak ediyorsan al, yaşadığın ülke, türkiye. imf, seni refaha kavuşturmak için varolan bir kuruluş değil. "memurumun dahi maaşını ödeyemeyeceğim, sistem çökmek üzere, yok mu bir hızır" diyeceğin günler için senin tümü ile ölmemen üzerine kurulmu. ama ondan sonra yaşarsın, kurtulursun ama aldığın parayı çarçur ede, savurursun, o senin bileceğin iş. seni imf kurtaracaksa zaten sen bitmişsin demektir. kişiyi ancak kendi kurtarır, devletler de böyledir.
16 Ekim 2012 Salı, 09:00 syesir@ekolay.net imf hangi ülkeye müdahale ettide sonuc pozitif oldu merak ediyorum.