Advertisement

ABD'deki perakende satış ve Citigroup Inc.'in kârlarının beklentileri aşması üzerine New York Borsası artış kaydetti; Standard&Poor's 500 Endeksi son 4 ayın en sert haftalık düşüşünden geri sıçradı.

Citigroup, tahvil işlemleri kazançlarının kârları desteklemesi üzerine yüzde 5.5 değerlendi ve Mart'tan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Texas Instruments Inc., Amazon.com Inc.'in mobil çip birimini satın alabileceği haberinin etkisiyle yüzde 3.5 artış kaydetti. PulteGroup Inc. ve KB Home, konut inşaatçılarındaki ralliden beslenerek yüzde 4.9'un üzerinde primlendi. Apple Inc., erken saatlerde yüzde 0.9 düşmesinin ardından günü yüzde 0.9 yukarıda kapadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 1,440.13 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.7 artışla 13,424.23 puana çıktı. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 5.9 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 2 altında seyretti.

Perakende satışların beklenenden bir miktar daha iyi geldiğini belirten Palisade Capital Management LLC'nin yatırım genel müdürü Dan Veru, kazançlar konusundaki asıl sorunun beklentilerin yeterince düşüp düşmemiş olduğunu söyledi.

Amerikan hisseleri, Ticaret Bakanlığı'nın perakende satışların Eylül'de yüzde 1.1 yükseldiğini açıklamasının ardından yükseldi. Dünyanın en büyük ekonomisinde Ağustos ayına ait perakende satışlardaki artış yüzde 1.2 şeklinde revize edilerek, Ekim 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çekildi.