Advertisement

Avustralya Merkez Bankası'nın tutanakları, maden şirketlerinin yatırım isteksizliğiyle yavaşlayan büyümeyi desteklemek üzere faiz kesintisi için yeterli alan bulunduğunu gösterdi.

Tutanaklara göre merkez bankacılar politika faizi indirimine gerekçe olarak büyümedeki beklenenin öncesinde görülen zayıflama gösterildi ve esnek para politikası uygun görüldü.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) son değerlendirmesinde küresel büyüme hızının aşağı yönlü seyrettiği sinyallerine ve ülke ekonomisinin gücüne yardımcı olan kaynak yatırımlarının görünümünün bulutlanmaya başladığına dikkat çekmişti. Politika faizinde 25 baz puanlık indirim yaparak yüzde 3.25'e çeken RBA Başkanı Glenn Stevens, geçtiğimiz yıl ülkenin resesyona girmeden geçirdiği 21 yılını devam ettirebilmek için gecelik faizi 5 kez düşürmüştü.

Toplantı tutanaklarında, "Yönetim kurulunun önceki nakit oranlarının yerel ekonomideki etkisinin sürdüğünü ve enflasyon görünümünün de önümüzdeki 1-2 yıl için yüzde 2-3 arasında seyrettiğine" yer verildi.