Advertisement

Uluslararası piyasalar dün açıklanan ABD perakende satışlar verisinin ekonomistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasından olumlu etkileniyor. Bu ortamda, Asya hisse senetleri son iki haftanın en hızlı yükselişini gösterirken, Japon yeni zayıfladı. Buğday fiyatları düşerken, Yeni Zelanda doları, ülkede enflasyonun yavaşladığını gösteren veri sonrası değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:16'da yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi. Yen, kiwi olarak da anılan Yeni Zelanda doları hariç 16 önemli para biriminin tümü karşısında düştü ve euro karşısında yüzde 0.4 geriledi. Buğday Chicago'da yüzde 0.8 yükseldi ve bakır Londra'da yüzde 0.8 prim yaptı. Brent türü ham petrol ile batı Teksas gösterge petrolü arasındaki fark 2011 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'de dün açıklanan ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerce yüzde 0.8 artması beklenen Eylül ayı perakende satışlar verisi yüzde 1.1'lik bir çıkış gösterdi. Bu veri, haftasonu beklentilerden daha hızlı artan Çin ihracatının ardından geldi. Bugün ABD'de enflasyon ve sanayi üretimi, Avrupa'da ise tüketici fiyatları verileri açıklanacak.

Sydney'de Paradice Investment Management Pty'den Matt Riordan, "Ekonomide bir miktar ivme var gibi görünüyor" dedi ve "Makul bir sıçrama gördük. Ancak sorun, özellikle Çin'de, bir toparlanma görüp göremeyeceğimizde" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık iki hisse değer kazandı ve endeksteki yükselişe telekomünikasyon ve teknoloji hisseleri öncülük etti. Japonya'da Nikke 225 Endeksi yüzde 0.9 yükseldi ve Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, ülke merkez bankasının 2 Ekim'deki toplantısının tutanaklarına göre, politika yapıcılarının borçlanma maliyeterinin düşürülmesi için kapasite olduğunu düşünmelerinin ardından yüzde 0.3 yükseldi.