Advertisement

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, ekonomideki küçülmeyi geçici olarak değerlendirmediklerini belirterek, ''Sanayideki daralma istihdamdaki düşüşe daha fazla yansımadan önlem alınmalı'' dedi.

TÜRKONFED'den yapılan açıklamaya göre, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça'yı TÜRKONFED Genel Merkezi'nde ziyaret etti. 1 Eylül'de TÜRKONFED Başkanlığına seçilen Onatça'yı yeni görevi nedeniyle tebrik eden Boyner, ''İş dünyasının bölgesel ve sektörel düzeyde örgütlenmesi, etkin hale gelebilmesi ve güçlendirilmesi açısından çok önemli gördüğümüz TÜRKONFED'in başarılarının yeni dönemde artarak devam edeceğine inanıyoruz'' ifadesini kullandı.

Süleyman Onatça da ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, Boyner'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Ekonomideki küçülmeyi geçici olarak değerlendirmiyoruz. Sanayideki daralma istihdamdaki düşüşe daha fazla yansımadan önlem alınmalı. Reel sektörün rekabet gücünü artıracak acil önlem paketine ihtiyaç var'' dedi.

TÜRKONFED'in ekonominin büyütülmesi çerçevesinde birçok projede güç birliği yaptığını, bunun yeni dönemde de devam edeceğini belirten Onatça, sözlerine şöyle devam etti:

''Sayın Başkan ve beraberindeki heyetle Türkiye ekonomisi üzerinde görüş alışverişinde bulunduk, birlikte neler yapılabileceğini değerlendirdik. Bir süreden beri dikkat çektiğimiz başlıkların sorun olarak önümüze geldiğini görmek hoşumuza gitmiyor. İş dünyası daralmayla birlikte yeni bir sıkıntı yaşamak istemiyor. Aksine 2023 hedeflerini yakalamayı arzu ediyor. TÜRKONFED, bölgesel gelişmenin desteklenmesini, öncelik KOBİ'ler olmak üzere reel sektörün rekabet gücünün artırılmasını istiyor.''

Dünya ekonomisinde de işlerin pek parlak gitmediğini, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ekonomilerin yavaşlamakta olduğu söyleyen Onatça, şunları ifade etti:

''Dünya ekonomisinin yavaşlıyor olması ilave riskleri de beraberinde getiriyor. Orta Vadeli Program hedeflerini, önümüzdeki risklerin dengelenmesi açısından önemli buluyoruz. Programdaki büyüme ve enflasyon öngörülerinin gerçekleşme ihtimaline ilişkin kuşkuları paylaşıyor olmamıza karşılık, program mali disiplinin korunacağını kuvvetli bir biçimde vurguluyor. Öte yandan program 2013-2015 döneminde kamu harcamalarında programlanan seviyelerin açılmamasına da vurgu yapıyor. Harcamalarda etkinliğin gözetilmesini, harcamaların sosyal amaçlara yönelik olmasını ve üretken faaliyetleri desteklemesini çok önemsiyoruz.''

Karşı karşıya olunan tüm makroekonomik sorunların çözümünün Orta Vadeli Plan'da da belirtildiği gibi yapısal reformlardan geçtiğini dile getirerek, ''Bu yapısal reformlar arasında yer alan reel sektörün rekabet gücünün artırılması, bölgesel gelişmenin desteklenmesi ve KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılması, TÜRKONFED olarak bizim temel amaçlarımız arasında yer almaktadır. TÜSİAD ile beraber ülkemizin ekonomik kalkınması adına daha işbirliğini sürdüreceğiz'' dedi.