Advertisement

ABD'de sanayi üretimi Eylül ayında beklenenden daha hızlı büyüdü ve önceki ayki keskin düşüşün bir kısmını geri aldı. Bu durum, imalat sanayinin tekrar ayakları üzerinde durmaya başladığını işaret ediyor.

ABD'de fabrikaların, madenlerin ve kamu hizmet kuruluşlarının üretimi Eylül ayında yüzde 0.4 arttı. Sanayi üretimi Ağustos ayında revize rakamla yüzde 1.4 düşüş göstermişti. Bloomberg News'un anketine katılan 85 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Ağustos ayı verisi, yüzde 1.2 düşüşten yüzde 1.4 düşüşe revize edildi. Toplamın yüzde 75'ini kapsayan imalat sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 0.2 arttı.

Detroit'te Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, "Sektör şimdilerde istikrar kazanıyor" dedi ve "Şimdi artık daha az kötü gidiş olan bir durumdayız. Ancak Büyüyorduk, ancak henüz orada değiliz. Yılın sonuna kadar suyun üzerinde gideceğiz" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 1 düşüş ile yüzde 0.7 artış arasında kaldı. İmalat sanayi, tüm ekonominin yüzde 12'sini kapsıyor.

Fabrikaların tam kapasitelerine ne kadar yaklaştığını gösteren kapasite kullanım oranı, Eylül ayında, yüzde 78'den yüzde 78.3'e yükseldi.