Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de kurumsal kazançlar ve sanayi üretiminin beklentileri aşması Japon hisselerini destekledi; Nikkei 225 endeksi son 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

En büyük pazarı olarak Kuzey Amerika'yı gören elektronik ekipmanı üreticisi Uniden Corp. yüzde 2.4 artış kaydetti. Satışlarının üçte birini Avrupa'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., Alman yetkililerin Euro birliğindeki ülkelere destek verilmesi karşısındaki direncini gevşetmesinin ardından yüzde 1.8 primlendi. Misumi Group Inc., Amerikan Dayton Progress Corp. ve Kanadalı Anchor Danly Co.'nun bazı birimlerini satın alacağını açıklaması sonrasında yüzde 3.3 değerlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 8,824.19 puana çıkarak 5 Ekim'den bu yana en yükseğine işaret etti. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 15 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.3 artışla 741.73 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti.

ABD ekonomisinin an itibariyle ilerleme kaydettiğini söyleyen Mizuho Asset Management Co.'nun yöneticilerinden Yoshihisa Okamoto, piyasalardaki insanların memnun olduğunu ve hisselere para akıtmaya başladığını belirtti. Okamoto, ABD ekonomisinden gelen verilerin ve kurumsal kazançların sandıkları kadar kötü olmadığını görmeleriyle yatırımcıların risk iştahının açılmaya başladığına dikkat çekti.

Topix Endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın küresel teşvik akımını yeniden başlattığı 6 Eylül'den bu yana yüzde 1.9 yükseldi. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 0.889 katından fiyatlanırken, bu rakan Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.25 ve Europe Stoxx 600 Endeksi için 1.53 katında seyrediyor.