Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin endüstriyel üretiminin tahminlerin üstünde açıklanmasının ardından Almanya'nın İspanya'nın kurtarılmasına karşı gösterdiği direnci gevşetmesi ile petrol New York'ta yaklaşık 1 haftanın yükseğinden alıcı buluyor.

Petrol vadelileri yüzde 0.7 yükselmesinin ardınndan pek fazla değişim göstermeden seyrediyor.  İki kıdemli Alman koalisyonu hukukçularının yaptığı açıklamaya göre, Almanya, İspanya'nın Avrupa kurtarma fonundan kredi istemesi konusuna açık bakarken, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin bu konudaki pozisyonunun tersine bir sinyal vermiş oluyor. Avrupa Birliği liderleri Brüksel'de gerçekleştirecekleri iki günlük toplantılarına yarın başlayacaklar. Federal Rezerv'in açıkladığı verilerie göre ABD'de eylül ayı fabrika, maden ve kamu kuruluşu üretimi neredeyse tahminlerin iki katı olan yüzde 0.4 artış gösterdi.

Nymex elektronik işlemlerdeki Kasım vadeli ham petrolün varili 21 sent artışla Singapur'da yerel saatle 13.23'te 92.30 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı dün 24 sent artışla 9 ekim tarihinden beri en yüksek seviye olan 92.09 dolara yükseldi. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 6.6 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Aralık vadeli brent petrolün varili 1 sent artışla 114.01 dolara yükseldi. Kasım vadelileri dün son buldu. Daha yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı teksas'ın kontratına farkı varil başına 21.18 dolar oldu.