Advertisement

İspanya'nın kurtarma başvurusu yapmaya çok yakın olduğuna ilişkin iyimserliğin gelişen piyasa varlıklarının talebini desteklemesi üzerine Asya paraları değer kazandı.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, 2 kıdemli Alman yetkilisinin dün İspanya'nın bölgenin kurtarma fonundan ihtiyati kredi talebinde bulunacağını söylemesi üzerine 29 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Avrupa Birliği yarın Brüksel'de 2 gün sürecek toplantı için bir araya gelecek. ABD'nin beklentinin üzerinde sanayi üretimi rakamları açıklaması da yatırımcıları Asya varlıkları almaya teşvik etti.

İspanya'nın yardım isteyeceği spekülasyonunun, piyasadaki risk duyarlılığını gevşeterek hisse ve Asya paralarını desteklediğinin altını çizen Tokyo'daki Japan Center for Economic Research'ün araştırmacılarından Hideki Hayashi, iyileşen duyarlılığın kısa vadede önde olabileceğini söyledi.

Tayvan doları, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 29.17 seviyesine çıkarken, Endonezya rupisi ve Filipin pezosu yüzde 0.3'er kazançla sırasıyla 9,580 ve 41.225 düzeylerinden işlem gördü. Yen hariç Asya'da en çok işlem gören para birimlerinin göstergesi Asya Dolar Endeksi yüzde 0.1 artışla 117.79 puana yükseldi.