Advertisement

İspanya'nın kurtarma paketi alabileceği ve Çin ekonomisinin dibe vurmakta olduğu beklentileri gelişen piyasa hisselerini destekledi; MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son 1 haftanın en yüksek düzeyine tırmandı.

Kazançlarının yüzde 35'ini Avrupa'da kaydeden Cosco Pacific Ltd. 5 ayın zirvesine çıktı. Anta Sports Products Ltd. yüzde 4.9 değerlenirken, aralarında Industrial&Commercial Bank of China Ltd.'ın da bulunduğu Çinli bankalar da Credit Suisse Group AG'nin tavisyesini yükseltmesi sonrasında primlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,007.21 puana çıkarak 5 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesinden kapamaya hazırlandı. Credit Suisse, Çin ekonomisinin dibe vurmakta olduğunu söylerken, Fortress Investment Group LLC de yuan ve Çin hisselerinin yükseleceğini söyledi. İki kıdemli Alman yetkilisi dün İspanya'nın bölgenin kurtarma fonundan ihtiyati kredi almaya açık olduğunu söyledi ve Moody's de İspanya'nın kredi notunu teyit etti.

Gelişen piyasaların küresel yavaşlama görünümünü dengeleyen iyi haberlerden destek bulduğuna dikkat çeken BDO Unibank Inc.'in baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, "Dibe vuran bir Çin ve ABD'de sanayi üretimindeki artış küresel talebi desteklerken, yatırım notu da İspanya'nın kurtarma ihtimalini artırıyor" dedi.

Hang Seng China Enterprise Endeksi yzüde 1.2 kazançla 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Kospi Endeksi, Macquarie Group Ltd.'ın Güney Kore'nin ağırlığını yükseltmesinin ardından yüzde 0.8 tırmandı. BSE Hindistan Sensex Endeksi de Macquarie'nin Hindistan'ın ağırlığını "nötr" seviyesine yükseltmesi sonrasında yüzde 0.3 kazanç sağladı. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 5. gününde de yükselerek, Temmuz'dan bu yana en uzun süreli kazancına işaret etti.