Advertisement

Peribacaları, Türk geceleri, vadi yürüyüşleri ve balonla yapılan seyahatlerle ünlü Kapadokya bölgesindeki konaklama tesislerinde Kurban Bayramı tatili süresince doluluk oranı yüzde 98'e ulaştı.

Yılda ortalama 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin geldiği Kapadokya bölgesinde, Kurban Bayramı tatilinde de turizm işletmecilerinin yüzü gülecek.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Nazif Demir, Kurban Bayramı tatilini Türkiye'nin peribacaları ve balon turlarıyla ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya'da değerlendirmek isteyen tatilcilere erken rezervasyon uyarısında bulundu.

Kapadokya'daki turistik tesisler ve konaklama merkezlerindeki rezervasyon ve satışların devam ettiğini ifade eden Demir, şöyle devam etti:

''Bölgede Eylül–Ekim döneminde başlayan yabancı turist yoğunluğu devam ediyor. Bölgemizde şu anda dünyanın dört bir yanından turist var. Önümüzde de Kurban Bayramı tatili var. Yabancı turist hareketliliği Kurban Bayramı'nda da devam edecek. Bu nedenle Kurban Bayramı tatillerini bölgemizde geçirmeyi düşünen yerli konuklarımıza, konaklama sorunu yaşamamaları için erken rezervasyon yapmalarını tavsiye ediyoruz. Şu anda bölgedeki konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 98'e ulaştı.''

Bölgeye yılda ortalama 2,5 milyon yerli ve yabancı turist geldiğini ve bölgenin yaklaşık 25 bin yatak kapasiteli olduğunu anımsatan Demir, Kapadokya'nın bayrama dolu gireceğini dile getirdi.

Demir, sonbahara da rastlaması nedeniyle yurt içinde Kurban Bayramı tatili için tercih edilebilecek en ideal bölgenin Kapadokya olduğunu vurguladı.

Tatilcileri Kapadokya'ya davet eden Demir, Kapadokya'nın sadece peribacaları, kiliseleri, yer altı şehirleri ile gezilecek bir yer olmadığını, aynı zamanda doğa yürüyüşleri, binicilik, el sanatları, balon turları, ATV ve bisiklet turları, atlı ve yaya safarileri gibi birçok alternatif etkinliğin de yapıldığı bir tatil yöresi olduğunu kaydetti.

AA