Advertisement

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Codelco, Çin'de olası teşvik tedbirlerine bağlı olarak, emtia talebinde toparlanma olacağı tahmininde bulundu.

Codelco CEO'su Thomas Keller, "Yeni yuıla girerken, daha sağlıklı büyüme oranları görmeyi bekliyoruz" dedi ve "Çin'de yeni lider, ekonomi için ve genel anlamda madencilik ve özelde bakır için önemli teşvikler sağlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Beijing Antaike Information Development'ın Ağustos ayı tahminlerine göre, dünyanın en büyük boru ve kablo yapımında kullanılan bakır madeni tüketicisi Çin'de bakır kullanımı, ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte, bu yıl, 1997'den bu yana en yavaş artışını göstermeye hazırlanıyor. BlackRock Inc., 10 Ekim'de yaptığı değerlendirmede, Çin'de 8 Kasım'da gerçekleştirilmesi beklenen ve 10 yılda bir yapılan liderlik değişimi sonrası, lokal tüketimin artırılmaıs için harekete geçileceği tahmininde bulundu.

Keller, dün yaptığı açıklamda, "Çin ekonomisinde bir miktar zindelik görmeliyiz" dedi ve "Temel göstergeler genel olarak sağlıklı görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Keller'in yorumları, dünyanın halka açık en büyük madencilik şirketi Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc.'nin CEO'su Richard Adkerson'ın bu hafta, Çin'deki talebin artmakta olduğu ve önemli bir değişiklik için somut işaret görmediği şeklindeki görüşünü destekliyor.