Advertisement

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, tüm sektörler için yüzde 1 olan leasing KDV oranının plastik sektörüne yüzde 18 olarak uygulandığını belirterek, bunun düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

Uysal konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, makine ihtiyacının yüzde 90'ını ithal eden Türk plastik sektörünün, yıllık 700 milyon dolar makine yatırımının sadece 50 milyon dolarlık bölümünü Türkiye'den karşıladığı belirterek, sanayide kullanılan birçok makine gibi plastik sektöründeki makinelerin da ekonomik ömrünün yaklaşık 10 yıl olmasına rağmen sektörün şu an makine yaş ortalamasının 15 civarında olduğunu kaydetti.

Uysal, 2011 itibariyle 6,7 milyon ton mamul üretimine ulaşan Türk plastik sektörü için gerekli enerji ihtiyacının ortalama 7738,5 GWh iken, 2012 hedeflerine göre plastik sektörü üretiminin 7,8 milyon tona ulaşması ve sektörün enerji ihtiyacının da ortalama olarak 9009 GWh'a yükselmesinin beklendiği vurgulayarak, söz konusu elektrik tüketimi için plastik sektörünün ödeyeceği bedelin ise zam öncesi 1 milyar 730 milyon lira iken zam sonrası yaklaşık 144 milyon lira artışla 1 milyar 874 milyon liraya ulaşacağını belirtti.

Türkiye'de enerji bedelinin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Uysal, üretim maliyetleri içinde enerjinin payının ise yüzde 7-8 oranında değiştiğini, sektörün yüzde 1-2 gibi çok düşük kar marjlarıyla çalışırken, son zamların maliyetlerini iyice yükselttiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

''Bu durum satışlarımızı da olumsuz yönde etkileyecek. Oysaki firmalarımız yüksel teknoloji ile üretilmiş ürünlerle makine parkurlarını yenileyerek, enerjiden yaklaşık yüzde 50 oranında tasarruf sağlayabilir. Böylece sektörümüzün enerji ihtiyacı da yaklaşık olarak 4 bin 5 bin GWh'a kadar geriler. Ayrıca yeni teknolojiye sahip makineler çevreyle dost üretim için de önem taşıyor. Makinelerin yenilenmesi için en uygun yöntemin leasing. Bu konuda da devletin desteğini alamıyoruz, Tüm sektörler için yüzde 1 olan leasing KDV oranı plastik sektörüne yüzde 18 olarak uygulanıyor.''