Advertisement

Fortress Investment Group LLC bu yılın başında Çin piyasaları için düşüş öngörmesinin ardından Pekin hükümetinin, 7. çeyreğinde yavaşlamayı kontrol altına alacağı beklentisiyle, yuan ve Çin hisselerinin değerleneceğini öngördü.

Kuruluşun Asia Macro Fund yöneticisi Adam Levinson, Çin'in geçtiğimiz ay istikrar ve ılımlı ilerleme sinyalleri verdiğini ve Kasım'da yeni liderlerin koltuğa oturmasıyla büyüme yanlısı önlemlerin devreye girmeye başlayacağını söyledi. Fortress dünya genelinde 47.8 milyar dolar hisseyi yönetiyor.

Çin'deki kısa vadeli pozisyonlarını değiştirdiklerini belirten Levinson, politika yapıcıların yakın vadede bir şeyler yapacağı tahmininde bulundu.

Levinson'ın açıklamaları, birçok piyasa tahmincisinin yuan ve Çin hisselerinde düşüş öngördüğü zamanda geldi. Ülkede yarın açıklanacak olan büyüme verisinin, geçtiğimiz çeyrekte yüzde 7.4'e yavaşladığına işaret etmesi bekleniyor ve Komünist Parti'nin 10 yılda bir kez yaptığı liderlik değişiminin ardından hükümetin yapılacaklar listesinin yükünü artırıyor.

Yuan bugün dolar karşısında 6.2530 seviyesinden 19 yılın zirvesine işaret etti.

Bloomberg Sıralaması'na göre son 6 çeyrekte en iyi tahminlere sahip olan Credit Agricole CIB ce BNP Paribas SA, yuanda bu çeyrekte yüzde 6.3 düşüş öngörüyor. Çin Borsasının 1 Ağustos'ta 2 bin puanın altına gerileyeceğini doğru tahmin etmiş olan Haitong Securities Co.'nun stratejistlerinden Chen Ruiming de Şanghay Bileşik Endeksi'nin bu yıl 1,800 puana kadar gerileyeceğini söylüyor.