Advertisement

Natixis'in teknik analizine göre, Euro Bölgesi'ndeki en büyük bankaların hisseleri içeren Euro Stoxx 50 Banka Endeksi, kilit 112.7 seviyesini aşması durumunda, 2012 yılının sonuna kadar yüzde 25'e kadar bir ralli yapabilir.

Natixis analisti Ouri Mimran, "112.7 civarındaki direncin yukarı yönde kırılması güçlü bir yukarı sinyal gönderecek. Bu durum, yukarı hareketi teyit eder ve Temmuz'da başlayan ralliyi genişletir" dedi ve "Bu, yılın sonuna kadar, 137.3'teki major direnç seviyesine doğru önemli bir yukarı potansiyeli tetikleyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Mimran, banka endeksinin dün yüzde 4.3 yükselerek 109.75 sevieysine çıktığını ve 5 Ekim'de ulaştığı pivot seviyesi olan 107.58'i aştığını söyledi. Madrid merkezli Banco Santander SA ve Fransız BNP Paribas SA gibi önemli bankaları içeren endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alım planını açıklaması ve Fed'in üçüncü tur tahvil alım programına gitmesinin desteği ile, 24 Temmuz'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden, dün itibariyle, yüzde 50'lik bir ralli yaptı.

Mimran, 106 seviyesinin altına düşüşün ve ardından 101 seviyesinin aşağı yönde kırılmasının, yukarı yönlü senaryoyu geçersiz kılacağını sözlerine ekledi.