Advertisement

ABD'nin en büyük ikinci bankası Bank of America Corp.'un karı, yılın üçüncü üç aylık döneminde, hukuki itilaf harcamaları ve bankanın borcu ile bağlantılı muhasebe giderlerinin etkisi ile yüzde 95 düştü.

Bankanın net karı üçüncü çeyrekte 340 milyon dolar ve sıfır hisse başına kara düştü. Bu rakamlar, geçen yılın aynı döneminde 6.2 milyar dolar ve 56 sent seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg'in anketine katılan analistler bankanın zarar açıklamasını bekliyordu ve bu yüzden hisse sentleri ilk işlemlerde değer kazandı.

Görevi iki yıl önce devralan Charlotte, North Carolina merkezli bankanın CEO'su Brian T. Moynihan, önceki CEO'nun gerçekleştirdiği Countrywide Financial Corp. ve Merrill Lynch & Co. alımlarından kaynaklanan yasalar ve düzenlemelerle ilişkin iddialar konusunda toplam 28 milyar doların üzerinde anlaşmayı onayladı. Geçen ay, Moynihan, 2009'daki anlaşma öncesi yönetimin Merrill'in zararını gizlediğini söyleyen yatırımcılara 2.4 milyar dolar ödedi.

İçinde Bank of America'nınkiler de bulunan 100 milyar doların üzerinde hisse senedini yöneten Guggenheim Securities LLC'den analist Marty Mosby, "Bank of America'daki temizlenmeyi yansıtan birkaç önemli konu var" dedi ve "Merrill anlaşması diğer bir belirsizliği ortadan kaldırdı ve aynı zamanda, konut piyasası daha iyiye gidiyor. Bu önemli bir unsur, zira BofA'nın sorunlarının aslan payı gayrımenkulden kaynaklanıyor" şeklinde görüş bildirdi.