Advertisement

ABD'de Hazine tahvilleri, konut başlangıçları verisinin son dört yılın en yüksek seviyesine çıkmasının güvenli varlık olarak kabul edilen ABD tahvillerine talebi düşürmesi sonrası, değer kaybını üçüncü güne taşıdı. Böylelikle, ABD tahvilleri, yaklaşık altı haftanın en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Gösterge 10 yıl vadeli tahvillerin faizi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in İspanya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede tutmasının ardından son üç haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Bank of America Merrill Lynch'in endekslerine göre, ABD Hazine tahvilleri bu ay yatırımcısına yüzde 0.4 kaybettirdi.

New York'ta, Fed ile doğrudan işlem yapma yetkisine sahip 21 piyasa yapıcı kuruluştan biri olan Credit Suisse Group AG faiz stratejisti Scott Sherman, "Moody's'in İspanya açıklamasına bağlı olarak ABD tahvillerine satış geldi ve bu durum, faizleri daha da yukarı itiyor" dedi ve "Konut piyasasının yukarıya döndüğüne yönelik işaretler var ve bu sektör, gayrısafi yurtiçi hasılanın büyük bir parçası. Konut piyasası toparlanırsa, bu durum risk almak için olumlu bir gelişme olur ve Hazine tahvil piyasası ucuzlar" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi beş baz puan ya da 0.05 yüzde puanı yükselerek, New York saati ile 09:13'te yüzde 1.77'ye çıktı. Bu kağıdın faizi yüzde 1.78 ile 21 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ağustos 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.625 faizli tahvillerin fiyatı 13/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 4.06 dolar düşerek 98 3/4'e indi.

ABD'de konut başlangıçları geçen ay yüzde 15 artarak 872,000'e çıktı ve Temmuz 2008'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bloomberg News'un enketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanına göre, bu verinin 770,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. İnşaat izinlerinin de artması, konut piyasasındaki iyileşmenin süreceğini işaret ediyor.