Advertisement

Avrupa hisseleri, İspanya yatırım kredi notunun Moody's tarafından değiştirilmemesi ve ABD konut başlangıçlarının son dört yılın zirvesine çıkmasıyla beraber yükselişini 3. güne taşıdı ve son 5 haftanın en uzun kazanç dönemini kaydetti.

Bankia, İspanyol bankaları arasındaki kazancın öncülüğünü gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük gemi motoru üreticisi Waertsilae Oyj, beklentilerini arttırmasıyla yüzde 8.1 yükseldi. PSA Peugeot Citroen, Fransız Le Figaro'nun, hükümet ve bankalar tarafından otomobil üreticisinin kredi bölümünün kurtarılabileceğini söylemesinin ardından yüzde 3.8 değer kazandı. Danone SA ise gelir büyümesinin beklentileri karşılayamadığı açıklamasının ardından 4 ayın en sert düşüşünü yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:36'da yüzde 0.5'lik yükselişin ardından 275.66 puana ulaşırken, son 3 haftanın da en yüksek seviyesini görmüş oldu. Endeks bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 18 üzerine çıkmış oldu.

Kopenhag merkezli Nordea Private Bank şef hisse danışmanı Jakup Petur Baerentsen, "İspanya bankalarıyla ilgili pozitif haberler var gibi görünüyor" diyerek, piyasanın yukarı yönlü devam etmesini beklediklerini belirtti.

Ulusal gösterge endeksleri 18 Avrupa piyasasının 16'sında yükseldi. Birleşik Krallık FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7 çıkış kaydederken, Alman DAX Endeksi yüzde 0.3, Fransız CAC 40 ise yüzde 0.8 yükseldi. İspanya'nın IBEX 35 Endeksi ise yüzde 2.4'lük bir tırmanış gösterdi.