Advertisement

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük enerji şirketi olan ABDli Exxon Mobil Corp., Celtic Exploratin Ltd. şirketini 2.91 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vararak, Kanada'nın Montney ve Duvernay şeyline petrol ve gaz üretimini eklemiş oldu.

Calgary merkezli Celtic tarafından bugün yapılan açıklamaya göre şirket hissedarları ellerindeki hisse başına 24.50 Kanada doları ve yeni şirket hisselerinden yarım hisse elde edecekler. Hisse başına düşen nakit değeri, dün Celtic'in kapanış fiyatına yüzde 35'lik bir getiriyi temsil ediyor.

Bu alım, Exxon Mobil'in Haziran 2010'da 35 milyar dolarlık XTO Energy alımının ardından en büyük alımı temsil ediyor. Montney şeylinde 545,000 akrelik alanı da kapsayan alım, Duvernay'de de 104,000 akrelik alanı da temsil ediyor. Bu bölgelerde petrol ve doğal gaz XTO'nun uzmanlık alanı olan yatay sondaj ve hidrolik kırılma ile elde ediliyor

Exxon Mobil Kanada Başkanı Andrew Barry tarafından yapılan bir açıklamada, "Bu satın alım, Güney Amerika portfolyomuza gözle görülür likid zengini kaynaklar ekleyecektir" dedi. Barry açıklamasında mali ve teknik güçlerinin, Exxon Mobil'e bağlı XTO Energy tecrübesiyle kaynak değer maksimizasyonunu sağlayacağını belirtti.