AdvertisementDünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co., mali dramadan ötürü ABD'nin kredi notunun düşürüleceğini öngördü.

"ABD'nin notu indirilecek, sadece zamanını bilmiyoruz" ifadeleriyle dikkat çeken PIMCO'nun küresel portföy yönetimi müdürü Scott Mather, bunun yıl sonundaki gelişmelere bağlı olduğunu ancak not indiriminin yıl sonunun kısa bir süre sonrasında indirileceğini öne sürdü.

KOngre Bütçe Ofisi, 600 milyar dolarlık harcama kesintileri ve mali artışlarının 2013'ün başında devreye girmesi hâlinde ABD ekonomisinin resesyona girebileceği konusunda uyardı. Mather, finansal piyasaların Beyaz Saray ve Kongre'nin önümüzdeki yıla kadar bu mali uçuruma ilişkin bir karar alıp almaması konusuna kayıtsız yaklaştığını belirtti.

Baz senaryonun Barack Obama'nın yeniden seçilmesini ve Kongre'de daha fazla Cumhuriyetçi olmasını esas aldığını söyleyen Mather, bu senaryonun "iyi huylu bir şekilde" anlaşma sağlanması ihtimalini azaltarak, piyasalarda çalkantıya neden olabileceğini ifade etti.

Mather, politika yapıcıların büyük ihtimalle ekonomik büyümeyi yüzde 1.5 düşürecek kesintilerde anlaşacağını, ancak o noktaya kadar büyümedeki düşüş senaryolarının piyasaları altüst edebileceğini söyledi.